Adres
Kocavilayet Mah. 2929Sok No2 Yenisehir Mersin 33110

Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma: 09:00 - 19:00
Haftasonu: Sosyal medya hesaplarımdan kolayca ulaşabilirsiniz

Bilgi ve Deneyim Rehberliğinde

Sağlıkta Girişimcilik

Girişimcilik alanındaki denemeler, yanılmalar, başarılar…
hepsi ilk adımlarla başlar

Sağlıkta Girişimcilik ve ArGeVis Modeli

Spor Eczacılığı Araştırma ve Geliştirme çalışmalarını tanımlarken ArGeVis Bilişim Ltd.Şti’nin, 2015 yılında bu alanın temellerini attığı bilgisi de paylaşılmıştı. 
Argevis Bilişim Ltd.Şti 2014 yılında Mersin’de 4 Eczacı tarafından hayata geçirilen sıradışı bir projeydi. 
Ecz.Somer Helvacı, Ecz.İlker Erdem Meydancı, Ecz.Berk Zafer ve Ecz.Özgür Kumru fikir ve ideal birliği yaparak Argevis Bilişim’in temellerini Mersin’de attılar. Bulunduğu dönemlerde yeni yeni filizlenen “Start-Up” iş modelinin fark yaratan bir temsilcisi olarak yola çıkıldı.  

Argevis Bilişim’in temel hedefi Eczacılık alanında özgün içeriklerin üretildiği, Eczacıların mesleki gelişimlerinin sürekli olarak desteklenebildiği bir platform oluşturmaktı. Bunun yanında hayata geçirilecek bir e-ticaret altyapısı ile Türkiye’nin dört bir yanına, mesleki danışmanlık becerilerini desteleyip güçlendirebilecek ürünleri standardize ederek gönderim sağlamaktı.

Bu anlmda 2014-2016 yılları arasında çok başarılı projelere ve işlere imza atıldı.

* 2014 yılında Hi-Kart Yabancı Hastalarla İletişim Kartları projesi ile “Eczacı Danışmanlığı” kategorisinde Altın Havan ödülü almaya hak kazanıldı.
* Pfizer Türkiye ile içerik üretme anlaşması yapıldı.
*Samsung Türkiye radarına girildi ve sektörel proje görüşmeleri yapıldı.
* RxFormat adıyla oluşturulan e-ticaret sitesi ile 81 ildeki meslektaşımıza, mesleki kitaplar, mesleki materyaller (yaka kartı,önlük, raf etiketleri, ürün havuzları, dönkartlar, borşürler gibi onlarca özgün tasarım materyal) ulaştırıldı.
* Geliştirilen mobil uygulamalar ve yazılımlar ile mesleki ihtiyaçların karşılanmasına gayret edildi.

Start-Up Ekosisteminde girişimlerin neredeyse %90’nın başarısız olduğu bir ortamda ArGeVis Bilişim, Mersin ölçeğinde ilk 2 yıl harıkalar yaratmıştır. Bütün sektörün takdirini kazanmış, çok etkili bir sosyal ağ geliştirmiştir. Fakat sonrasında pek çok Start-Up’ın başına gelen Argevis’in de başına gelmiş ve göreceli olarak, Somer Helvacı idaresinde 2014-2016 yıllarında başarıları ve başarısızlıkları bir dönemini tamamlamış ve ardından 2016 yılında yoluna farklı yönetim sistemleri ile devam etmeye çalışsa da pandemi döneminin de etkileriyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştır.

Argevis Bilişim’in sektöre sağladığı en önemli kazanımlar;

– Bilişim Eczacılığı konusunda o dönemde camiaya yeni bir açılım getirmiş ve pek çok öğrenci bu alanda faaliyetler göstermeye başlamıştır.
– FARK001 Mersin Geleceğin Eczacıları, FARK002 Medipol Üniversitesi , FARK003 Mersin Üniversitesi olmak üzere düzenlenen 3 adet Öğrenci etkinliği ile Eczacılık Fakültesi öğrencilerimiz ile bir araya gelerek kariyer yolculuklarının başında onlara rehberlik edilmiştir.
– Eczacılık alanında yepyeni bir uzmanlık alanı olan Spor Eczacılığı ilk defa Argevis Bilişim tarafından başlatılmıştır. 2015 yılında Spor Eczacılığı Başlangıç Etkinliği nin Mersin Navona Otel’de, Ecz.Somer Helvacı moderatörlüğünde,  Ecz.Gül Reyhan Kara, Ecz.Ayşegül Birlik, Ecz.Levent Gökgünneç, Ecz.Emine Karataş Koçberber sunumlarıyla gerçekleşmiştir. Spor Eczacılığı gelişim yolculuğunu buradan öğrenebilirsiniz.
– Mesleki kitapları, referansları, kaynakları bir araya toplayarak tek bir kargo ücreti ile satın alabilme imkanı sağlanmıştır. Bu girişim o dönem için çok ilgi görmüştür. Ülkemizin 81 iline kitap gönderebilme başarısına ulaşılmıştır.

Sonuç itibariyle Argevis Bilişim macerası doğruları yanlışları, artıları eksileriyle , başarıları hayal kırıklıklarıyla bir döneme damgasını vurmuş ve sonrasında da misyonunu zorunlu olarak tamamlamıştır.

Sağlık Alanında Girişimcilik Uygulamaları için Danışmanlık

yuzyuze-egitim
Sağlıklı bir Start-Up modeli geliştirebilmek için bilgi ve tecrübenin önemi…

Start-Up girişimlerin en önemli ihtiyaçları; 

* Ana yolları, tali yolları, çıkmaz sokakları iyi tespit edilmiş bir yol haritası
* Görev ve sorumlulukların baştan tayin edilip tanımlandığı bir organizasyon şeması
* Yönetilebilir özkaynaklar, tahmini bütçeler, dengeli bir gelir gider yönetimi, 
* Gelişmiş finansal yönetim ile kuluçka dönemini en verimli geçirebilme  becerisi…
Şeklinde özetlenebilir. Bütün bu maddelerde teorik bilgiler kadar yaşanmış tecrübeler, hatalardan çıkarılan dersler de önemlidir. En çok da “hatalardan dersler çıkarma” konusunda kendime güvenimin yüksek olduğunu belirterek bu alanda danışmanlık yapabileceğimi belirtirim.

Aklınıza takılan sorular mı var?

Somer Helvacı rehberliğinde sunulan danışmanlık hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için form doldurarak iletişime geçebilirsiniz